Romanian Centennial Karate Open Cluj Napoca

Romanian Centennial Karate Open Cluj Napoca – Rumunia
Turniej Karate z okazji 100 lecia Rumunii.

W dniach 01/02.12.2018 zawodnicy UKS Shodan, kolejny raz stanęli do walki w rumuńskim mieście Cluj Napoca. Wystartowało 830 zawodników reprezentujących 79 klubów z 18 państw.

Shodaniacy tym razem jako grupa młodszych zawodników pojechała walczyć i zdobywać kolejne doświadczenia w rywalizacji międzynarodowej. I wyszło świetnie. Wysoki poziom sportowy prezentowany przez 2 dni walk na 10 matach w licznie obsadzonych konkurencjach był wyzwaniem – do medalu trzeba wygrać 2 / 3 pojedynki.

Ranga turnieju była związana z obchodami 100 lecia Rumunii i wpisana w Krajowe obchody tego święta. Mogliśmy się przekonać o rozmachu i pięknym świętowaniu w sobotę, gdy wybraliśmy się na spacer na rynek po zakończeniu pierwszego dnia startów gdzie tradycyjnie już był jarmark świąteczny. A już było można świętować medale. Piękne widowisko światła i dźwięku opisująca historię powstania Rumunii i Transylwanii – uczta dla oka i ucha prezentowania na Budynku Opery i Teatru w Cluj. Koncert Rumuńskiej gwiazdy muzyki – wszyscy dookoła nas śpiewali. Piękne oświetlenia ulic jak co roku. Po prostu atmosfera Wielkiego Święta Narodowego w której dane było nam uczestniczyć – jakże podobnego do naszych niedawnych uroczystości.

Efekt świetnej postawy Shodaniaków to wywalczenie 2 złotych, 2 srebrnych i 3 brązowych medali.
Swój dzień miała Weronika Marcisz, która po wolnym losie i 2 kolejno wygranych walkach stanęła na najwyższym stopniu podium w kumite – wielki szacunek i brawa za waleczność i postawę walki do końca. W kumite indywidualnym srebro wywalczył Jakub Romański wygrywając wcześniej 3 pojedynki i finał przegrał niestety przez wskazanie. Brąz wywalczyła też Zosia Duczmal wygrywając 3 walki i uznając tylko raz wyższość Rumunki. W kumite drużynowym Matylda Ozga, Zosia Duczmal i Ania Streubel wywalczyły brązowy medal – w jakże ekscytujących pojedynkach. Brąz w kumite wywalczył Jakub Formanowski dobrze walcząc, ale musiał uznać wyższość zawodnika z Cypru na drodze do finału. W Konkurencji Kata srebrny medal wywalczyły pięknie walcząc i pokonując 5 drużyn, Zosia, Matylda i Ania. Złoto w Mastersach wywalczył trener Jarosław Adamski.

Kolejny raz Shodaniacy pokazali że potrafią walczyć. Choć też w takich startach okazuje się jak ważne jest przygotowanie psychiczne młodych zawodników. Bo sukces i porażka rodzą się jako pierwsze w głowie. Tu chciałbym podziękować rodzicowi Mariuszowi Formanowskiemu za pomoc i pracę w trakcie wyjazdu, a była ogromna.